Міофасціальний больовий синдром

Міофасціальний больовий синдром
Проявляється спазмом м’язів, наявністю в напружених м’язах хворобливих м’язових ущільнень (тригерних точок).
Тригерні точки розташовуються в межах напружених, ущільнених пучків скелетних м’язів або в їх фасціях і можуть знаходитися як в активному, так і в латентному стані. Активна тригерна точка – це фокус гіперподразнення в м’язі або його фасції, що виявляється у вигляді болю. При цьому біль відчувається не стільки в ділянці критичної точки, скільки у віддалених від неї ділянках, тобто відбивається в характерні для даної точки області. Відбитий біль може спостерігатися в спокої і при русі.
Активний тригер дуже чутливий, перешкоджає повному розтягування м’яза і дещо послаблює його силу. При спробі активного розтягнення м’яза біль і в самому м’язі і в зоні відбитих болів різко посилюється.
Тригерні точки можуть знаходитися в латентному стані. У цих випадках виявляється тільки локальна болючість при пальпації місця розташування тригера. При цьому біль у віддалених областях не виникає, тобто латентна тригерна точка не має зони відображеного болю. Латентні тригерні точки зустрічаються набагато частіше, ніж активні.. Латентні тригерні точки під впливом несприятливих впливів: тривале перебування м’яза в спазмованому стані, переохолодження, надмірне фізичне навантаження – можуть переходити в активну фазу, тобто ставати активними тригерними точками.
Лікування
Мета лікування полягає у тривалій релаксації ураженого м’яза з “руйнуванням” тригерних точок.
Релаксація в першу чергу досягається створенням спокою ураженим м’язам з виключенням їх активної роботи і тривалих перенапруг – лікування позицією. Зігрівання м’яза може допомогти йому релаксуватись, для цього можуть використовуватися аплікації “розігріваючих” мазей, гелів, а також гарячі вологі обгортання ураженого м’яза, вологі теплі компреси,
Точку, пункт можна механічно зруйнувати ін’єкцією анестетиків (новокаїн, лідокаїн), яка скорочує період болю, пов’язаний з процедурою.
Постізометрична релаксація – один з провідних методів м’язової релаксації. В основі методу лежить рефлекторна взаємодія м’язів-антагоністів: при напрузі м’яза рефлекторно відбувається розслаблення його антагоністів.
Корисно навчати хворого найпростішим прийомам постізометричної релаксації, які можна проводити самостійно. Або в комбінації з традиційним релаксуючим масажем також може бути ефективно .