внчс

Скронево-нижньощелепний суглоб (СНЩС) – один з найбільш активних суглобів людського тіла. Він задіяний практично постійно – під час їжі, розмов, позіхання, і робить понад 2000 рухів за день. А отже і його дисфункція – досить розповсюджене явище: його розлади за даними різних дослідників виявляють у 25-65% населення земної кулі.

снщс

Причинами виникнення проблем у СНЩС можуть бути:

  • атрогенні фактори (запальний або дегенеративний процес в самому суглобі, травма суглобу, гіпермобільність суглобу та ін.);
  • міогенні дисфункції – порушення роботи жувальних м’язів; причинами можуть бути локальні чи віддалені біомеханічні порушення в тілі, а також загальні психоемоційні фактори;
  • оклюзійні дефекти (порушення прикусу внаслідок різноманітних причин).

Клінічні прояви дисфункції СНЩС досить різноманітні і вони нерідко нагадують перебіг хвороб, що перебувають у межах компетенції лікарів різних спеціальностей: стоматологів, отоларингологів, неврологів, ревматологів, психотерапевтів та інших.

Такі пацієнти скаржаться на:

  • головний біль в скронях, потилиці, навіть біль в плечах; біль може бути досить сильним і нагадувати неврологічну патологію;
  • біль або закладеність в вухах, приглушення слуху (з чим часто пацієнти йдуть до ЛОР лікаря);
  • клацання, хруст у суглобі при жуванні, позіханні та інших рухах;
  • «заклинювання» в суглобі, обмеження рухів або перекошування нижньої щелепи;
  • болючість м’язів щелепи та інші прояви місцевого запалення;
  • раптове виникнення порушень прикусу, надмірна чутливість зубів.

снщс

Як бачите, симптоми виникають не завжди саме там де є причина. А отже і пацієнтам іноді важко зорієнтуватися до якого лікаря звернутися, і навіть лікарям не зажди легко одразу поставити вірний діагноз.

Діагностика включає ретельний збір скарг та анамнезу. Дуже важливий уважний об’єктивний огляд із мануальним обстеженням, функціональними пробами. Якщо ви потрапили до вертебролога, то огляд має включати і загальну кінезіологічну діагностику. На цьому етапі виявляється більшість функціональних дисфункцій СНЩС.

Якщо підозрюються анатомічні зміни в СНЩС, на допомогу приходять і інструментальні методи обстеження: УЗД, рентгенографія, СКТ, МРТ суглобу, аксіографія.

Лікування дисфункції СНЩС залежить від причини її виникнення та конкретних проявів. Ми свідомо не приводимо конкретних схем лікування, препаратів із дозами та кратністю прийому, аби попередити випадки невдалого самолікування. Зазначимо лише, що лікування включає медикаменти (НПЗП, хондропротектори та ін), корекція прикусу (лікування у стоматолога, ортодонта), периартикулярне або внутрішньо-суглобове введення препаратів, а також мануальні методи.

Як бачите, проблема мильтидисциплінарна. І оскільки серед загальної кількості дисфункцій СНЩС велику частину займають саме функціональні порушення, на допомогу приходять і спеціалісти Центру захворювань хребта. Мануальна корекція СНЩС можлива при дислокації його диску, міофасциальному синдромі. Часто необхідне лікування шийного, грудного відділів хребта, та інших статичних чи динамічних порушень опорно-рухового апарату, нібито на перший погляд не зв’язаних з СНЩС. Лікарі та реабілітологи нашого Центру можуть кваліфіковано обстежити та надати допомогу при дисфункції скронево-нижньощелепного суглобу (або, за необхідності, направити на консультацію до спеціалістів суміжних спеціальностей). Навіть при незворотних змінах в суглобі, проблему можна скомпенсувати і значно покращити стан пацієнта, а при вчасному зверненні дисфункції можна позбутись.

Будьте здорові!